Tournament Fixtures

Cup draws as follows with first round venues. First round ties and play offs to be played by 9th November 2018, quarter finals to be played by 8th March 2019.​ Semi Finals to be played by 17th June 2019.

Pairs

1st round

Match A Clive Minihane / Jamie Minihane 1-2 Ian Hicks / Steve Astley. @ Ashburnham

Match B Colin Southouse / Peter Payne 2.5-0.5 Ray Norton / Andrew Lipscombe. @ Old King John

Match C Chris Lamb / Andy Ellison 2-1 Sandy Harmer / Mick Osborne. @ Nags Head

Match D Jez Horsler / Alex Reardon 2-1 Linda Challis / Andy Horsler. @ Ashburnham

Match E Nick Speight / Dennis Cole 1-2 Dave Pearce / Sean Taylor. @ Nags Head

Match F Chris Haynes / Gareth Dell 2.5-0.5 Fred Pope / Alec Pope. @ Jenny Lind

 

Byes

Grahame Dean / Nigel Doe.

Mark Bailey / Andy Eldridge.

 

Quarter Finals

Match 1 Jez Horsler / Alex Reardon 2-1 Chris Lamb / Andy Ellison @ Ashburnham

Match 2 Chris Haynes / Gareth Dell 2-0 Mark Bailey / Andy Eldridge @ Jenny Lind

Match 3 Colin Southouse / Peter Payne 2-0 Dave Pearce / Sean Taylor @ Old King John

Match 4 Ian Hicks / Steve Astley 2-1 Grahame Dean / Nigel Doe @ Nags Head

 

Semi- finals

Colin Southouse / Peter Payne 2-0 Jez Horsler / Alex Reardon @ Old King John

Ian Hicks / Steve Astley v Chris Haynes / Gareth Dell @ Ashburnham Arms

Final

Colin Southouse / Peter Payne v 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lower Averages.

Play off

Dave Pearce 0-2 Alec Pope. @ Old King John

Quarter Finals

Match 1 Ray Norton 2-0 Andrew Lipscombe @ Ashburnham

Match 2 Clive Minihane 2-1 Alec Pope @ Old King John

Match 3 Alex Reardon 2-1 Nadja Herten @ Nags Head

Match 4 Fred Pope 0-2 Mark Bailey @ Jenny Lind

Semi -Finals

Alex Reardon v Mark Bailey @ Nags Head

Ray Norton v Clive Minihane @ Old King John

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Handicap.

1st Round.

Please click here for Handicaps

Match A Peter Payne 2-0 Clive Minihane. @ Ashburnham

Match B Fred Pope 2-0 Colin Southouse. @ Old King John

Match C Ray Norton 2-0 Andrew Lipscombe. @ Nags Head

Match D Alex Reardon 0-2 Jamie Minihane. @ Old King John

Match E Chris Haynes 0-2 Dave Pearce. @ Jenny Lind       

Byes

Andy Horsler, Nadja Herten and Alec Pope.

Quarter Finals

Match 1 Ray Norton 2-1 Andy Horsler @ Nags Head

Match 2 Nadja Herten 0-2 Peter Payne @ Ashburnham

Match 3 Jamie Minihane 2-1 Fred Pope @ Old King John

Match 4 Dave Pearce 1-2 Alec Pope @ Jenny Lind

Semi – Finals

Peter Payne 0-2 Ray Norton @ Ashburnham Arms

Jamie Minihane 1-2 Alec Pope @ Old King John

Final

Ray Norton v Alec Pope

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Captains

Play off

Sandy Harmer 1-2 Colin Southouse.  @ Jenny Lind

 

Semi – Finals

Jamie Minihane 1-2 Andy Ellison @ Ashburnham

Colin Southouse 2-0 Ray Norton @ Old King John

Final

Colin Southouse v Andy Ellison

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Over 50’s

Quarter Final

Match 1 Colin Southouse 2-0 Clive Minihane. @ Ashburnham 

Match 2 Alec Pope 1-2 Dave White. @ Old King John

Match 3 Fred Pope 2-1 Andrew Lipscombe. @ Old King John

Match 4 Peter Payne 2-0 Mick Osborne. @ Jenny Lind

Semi – Finals

Dave White 2-1 Peter Payne @ Jenny Lind

Fred Pope 0-2 Colin Southouse @ Ashburnham Arms

Final

Dave White v Colin Southouse